Saunovanie má na organizmus pozitívne účinky vplyvom striedania tepla a chladu. Vplyvom vysokej teploty dochádza predovšetkým k značnému prekrveniu kože, podkožia a svalov, pričom sa z tela vyplavujú toxíny. Teplota vo vnútri tela stúpne cca o 1°C , teplota v pokožke o cca 10°C, každú minútu v saune stratíme 20- 30 g potu. Pri potení sa zrýchľuje tep, po ochladení sa opäť upravuje. Pravidelným saunovaním sa posilňuje odolnosť voči stresovej záťaži ako aj obranyschopnosť organizmu. Pôsobí tiež ako prevencia proti bolestiam hlavy, ktoré vznikajú v dôsledku nesprávnej regulácie tlaku v cievach. Striedaním teplých a studených fáz sa trénujú cievne steny. Srdce síce bije rýchlejšie, ale rozšírením početných ciev v pokožke sa zmierňuje jeho námaha. Netreba sa preto obávať o nadmerné zaťaženie srdca. Prekrvenie pokožky sa zvýši o 900%, srdcová frekvencia o 50%. Pri ochladení poklesne telesná teplota na východiskovú hodnotu. Saunovanie tiež očisťuje pokožku a podnecuje tvorbu nových buniek. Počas saunovania sa zvlhčujú dýchacie cesty, pretože priedušky sú viac zásobované hlienom. Pre posilnenie imunitného systému sa odporúčajú jeden až dva saunové kúpele za týždeň.
Saunu môže navštíviť aj tehotná žena bez komplikácií počas tehotenstva. Môže jej dokonca pomôcť zmierniť opuchy nôh a rúk spôsobené nahromadením vody v tele. Pomáha jej aj detoxikácia a prekrvenie organizmu. Klesá aj riziko trombózy, pretože sa posilňuje krvný obeh. Pobyt v saune znižuje nervové napätie a pôsobí relaxačne na celý organizmus. Najideálnejšie je začať s pravidelným saunovaním ešte pred otehotnením, aby si telo zvyklo na teplotné výkyvy.
Sauna umožňuje celkový potný kúpeľ v horúcom suchom vzduchu pri teplote 60° – 100°C (pri strope aj 110 °C), ale s nízkou vlhkosťou 10 – 25%.
Parná sauna je vhodnou alternatívou pre ľudí, ktorí neobľubujú vysokú teplotu a minimálnu vlhkosť fínskej sauny. Vlhkosť vzduchu je v parnej saune 100%, teplota sa pohybuje od 45°C do 55°C.
Saunovanie sa neodporúča ľuďom s vysokým krvným tlakom, srdcovými ťažkosťami, kožnými a respiračnými chorobami, s nádchou, chrípkou, alergikom ale tiež po požití alkoholu.
1. Do sauny nechoďte hladný ale ani prejedený.
2. Pred saunou sa osprchujte a osušte, pretože suchá pokožka sa lepšie potí.
3. Do sauny vstupujte nahý, zabalený v plachte.
4. Vyberte si miesto na saunovanie. Čím vyššie, tým teplejšie.
5. V saune si plachtu položte na lavicu a ľahnite si na ňu. Keď sedíte, vyložte si nohy na lavicu, aby bolo celé telo v jednej teplotnej úrovni. Posledné 2 minúty sa posaďte, aby sa krv náhle nenahrnula do nôh.
6. Dĺžku pobytu v saune si určíte podľa svojho pocitu. Vo fínskej saune je to zvyčajne 8- 15 minút. U detí sa pobyt skracuje na 5 minút. V parnej saune sa odporúča pobudnúť 20-40 minút.
7. Po vyjdení zo sauny sa vždy osprchujte, aby ste zo seba zmyli pot. Ochladzovanie začnite od nôh. Dôležité je ochladenie zátylku. Potom môžete vojsť ešte do ochladzovacej kade, kým sa nedostaví pocit chladu. Ideálne je pobudnúť chvíľku vonku, na čerstvom vzduchu. Osoby s vysokým krvným tlakom by sa nemali ochladzovať v kadi s vodou.
8. Po ochladení nasleduje oddych. Aspoň taký dlhý, aký bol Váš pobyt v saune.
9. Celý cyklus opakujte trikrát. Po poslednom saunovaní sa už neumývajte mydlom. V parnej saune sa cyklus neopakuje.
10. Pred aj po saunovaní je nevyhnutné dopĺňať tekutiny.
11. Ak pociťujete nevoľnosť zo sauny, ihneď odíďte.
12. Po návšteve sauny nevykonávajte žiadnu fyzickú aktivitu, najlepší je spánok.
Vyplňte, prosím, údaje v kontaktom formulári a my vás budeme spätne kontaktovať.
Prípadne nás môžete kontaktovať telefonicky na +421 907 915 484.